Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expozice klubu v Žirči 23. 9. 2008

14. 9. 2008

 

 

EXPOZICE VODNÍ DRŮBEŽE NA VÝSTAVĚ V ŽIRČI

V sobotu 23. srpna se v Žirči nedaleko Dvora Králového nad Labem konala tradiční výstava drobného zvířectva, kaktusů a sukulentů. Výstava drobného zvířectva byla doplněna o expozice Klubu chovatelů plymutek a Klubu chovatelů vodní drůbeže.

 

Výstava drobného zvířectva ve velmi pěkném prostředí zámeckého parku v Žirči byla doplněná ukázkami pěstování kaktusů a sukulentů, ukázkami výcviku psů – agility, ukázkami dravých ptáků a jízdami na koních, takže si na ní každý přišel na své. K tomu všemu vyhrávala živá hudba a bylo zajištěno občerstvení na několika místech.

Mezi chovateli je žirečká výstava známá především expozicí Klubu chovatelů vodní drůbeže, která bývala největší u nás. Ta se však každým rokem zmenšuje. Tento trend se odvíjí od snižujícího se počtu chovatelů vodní drůbeže a drůbeže vůbec, většími problémy s přepravou a v dnešní uspěchané době nechutí dvakrát jet na výstavu.

ObrazekLetos jsme v expozici vodní drůbeže mohli vidět 13 hus českých dvou chovatelů, 6 hus českých chocholatých tří chovatelů, husy landéské malého tělesného rámce, husy labutí bílé a husy německé nosné, které mě nezaujaly vůbec ničím. Ze všech plemen hus mě nejvíce zaujaly husy labutí bílé př. Maláka. Šlo o téměř typická zvířata se zvednutými trupy a neskutečně dlouhými krky. Bohužel šlo o mladá zvířata oceněná predikátem, takže bodovým oceněním nedosáhla na pohár za nejlepší kolekci hus. Ten si odnesl př. Brdička za překrásné husy české.

Expozici kachen zahajovaly na naše poměry velmi slušné kachny ruánské ve třech voliérách, v pěti voliérách kachny saské různé kvality, od kvalitních zvířat po podprůměrná. Kačeři většinou neměli svatební šat, ale to se odvíjí od doby konání výstavy. V následujících voliérách se představily kachny pomořanské černé s bílou náprsenkou, kachny čárkované aObrazek kachny overberžské. Kachny overberžské př. Škody mě zaujaly svou barvou a kresbou. Jen málokdy jsou vidět taková zvířata s výrazným zbarvením. Však si také vysloužily pohár za nejlepší kolekci kachen. Kachny indické běžce jsme mohli vidět ve zbarvení černém, modrém, modrožlutém a hráškově žlutém. V další voliéře se skvěla kolekce kachen smaragdových a za nimi kachny zakrslé divoké bíle strakaté př. Procházky. Jde o u nás nové zbarvení tohoto líbivého plemene. Kachničky byly typické se širokými trupy, kulatými hlavičkami a krátkými zobáčky. A Obrazekprávě tato kolekce získala pohár memoriálu Vlastislava Jakubce st., zakladatele Klubu chovatelů vodní drůbeže, coby nejlepší kmen vodní drůbeže. Za voliérou zakrslých kachen celou expozici uzavíralo několik voliér kachen pekingských spíše podprůměrné kvality.

Jak je vidno, expozice nebyla nijak velká a kvalita vystavených zvířat různá. Z 28 členů, dříve tak věhlasného, Klubu chovatelů vodní drůbeže zde svá zvířata vystavilo pouze šest členů, což mě velmi mrzí a ostatní členové by se měli nad touto skutečností zamyslet. Přesto stále ještě platí, že žirečská výstava patří u nás mezi výstavy vysoké úrovně.

Speciální výstava Klubu chovatelů vodní drůbeže se bude konat 27. a 28. září v Třebechovicích pod Orebem a v neděli bude schůze členů klubu. Obávám se sice, že se na ní setkáme opět jen s torzem práce členů klubu, přesto i zde budou k vidění zajímavá zvířata.

Závěrem bych chtěl touto cestou oslovit čtenáře, chovatele vodní drůbeže, zda-li by se nechtěli stát členy Klubu chovatelů vodní drůbeže, zapojit se do jeho práce a zvýšit tak alespoň částečně jeho úroveň. V klubu je soustředěno mnoho špičkových chovatelů vodní drůbeže, několik posuzovatelů drůbeže a další odborníci na chov vodní drůbeže, kteří by vám jistě rádi pomohli radou či chovným zvířetem.

 

                                                                Miloslav Procházka – jednatel klubu

                                                                  

Obrazek