Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celostátní klubová výstava v Lysé na Labem 11. - 13. 1. 2008

29. 1. 2008

 

 

SPECIÁLNÍ KLUBOVÁ VÝSTAVA V LYSÉ

NAD LABEM 2008

Při příležitosti konání středočeské výstavy Náš chovatel, která se konala 11. - 13. ledna 2008 na výstavišti v Lysé nad Labem, se uskutečnila speciální výstava Klubu chovatelů vodní drůbeže, krůt a perliček. Na této výstavě bohužel svá zvířata předvedlo pouze šest chovatelů - členů klubu, což je velká škoda, protože i další členové vlastní pěkná zvířata.

Velmi malý zájem o výstavnictví bohužel u členů Klubu trvá již několik let, přestože ne všichni jsou ze vzdálenějších koutů naší republiky. Asi bychom se všichni měli nad tímto vývojem zamyslet, protože speciální výstava by měla být vrcholem chovatelské sezóny pro každého člena.

Klub chovatelů vodní drůbeže, krůt a perliček věnoval poháry pro Mistra klubu na 1,1 husy, Mistra klubu 1,1 kachny, Mistra klubu 1,1 krůty, Mistra klubu 1,1 perličky, Nejlepšího housera, Nejlepší husu, Nejlepšího kačera, Nejlepší kachnu, Nejlepšího krocana, Nejlepší krůtu, Nejlepšího perláka a Nejlepší perličku. Navíc předseda klubu věnoval poháry na Nejlepší zvíře nečlena klubu - husu, Nejlepší zvíře nečlena klubu - kachnu, Nejlepší zvíře nečlena klubu - krůtu a Nejlepší zvíře nečlena klubu - perličku. Nyní už se pojďme podívat na vlastní zvířata.

Krůty české divoké bíle lemované vystavil Jaroslav Kalaš a dokonce na ně získal pohár Na nejlepší krůtu bez rozdílu pohlaví věnovaný redakcí časopisu Chovatel, Nejlepšího krocana a Mistra klubu. Standardní krůty v bronzovém zbarvení vystavil Josef Škoda (95,5 b. a čestná cena) a ve zbarvení černobílém Jaroslav Kalaš.

Velmi pěkné husy tuluské nám předvedl Josef Škoda, přičemž husa byla oceněna pohárem na nejlepší husu. Př. Kalaš zase vystavil husy landeské divoké a štajnbašské modře divoké. Př. Rezek se prezentoval třemi husami českými a opět př. Kalaš a Škoda českými chocholatými. Chocholaté př. Kalaše byly oceněny čestnou cenou, pohárem na nejlepšího housera a mistra klubu v husách.

Z kachen naši členové předvedli velmi pěkné ruánské (př. Brdička), saské (př. Barcuch - čestná cena, a př. Škoda), čárkované (Škoda), indické běžce černé (Procházka), modré (Procházka), stříbrně divoké (Škoda), hráškově žluté (Škoda) a modrožluté (Škoda). Vysokého ocenění a čestné ceny dosáhly kachny orpingtonské př. Škody. Poháry na Mistra klubu, Nejlepšího kačera a Nejlepší kachnu si po právu zasloužily kachny overberžské př. Škody. Př. Procházka předvedl kachny pomořanské černé s náprsenkou a kachny smaragdové. Zakrslé kachny vystavil pouze Dušan Barcuch ve zbarvení divokém a bílém.

Žádný z našich členů nevystavil pižmovky, perličky a pekingské kachny, ale i přesto se těch několik členů, kteří se výstavy zůčastnili, velmi snažilo a snažilo se předvést opravdu ta nejlepší zvířata, z nichž některá jsou u nás skutečnou raritou.

Jen pro zajímavost ještě uvedu na jaká zvířata nečlenů klubu byly uděleny poháry předsedy klubu. Z krůt se jednalo o krůty standardní bronzové př. Kopřivy, z hus o landeského housera př. Bukovského, z kachen o kachnu zakrslou divokou př. Krále, který nás bohužel v průběhu výstavy náhle navždy opustil, a z perliček o světle modrou s úplným perlením př. Václavíka.