Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krůty standardní

14. 2. 2008

Obrazek

KRŮTY STANDARDNÍ

 

Plemeno krůt prošlechtěné do jednotného typu z krajových plemen a rázů chovaných v různých zemích Evropy. Je dobře přizpůsobené extenzivním podmínkám drobných chovů. Jednotlivé rázy mají různě velký tělesný rámec, podle něhož se dělí do tří skupin na rázy velké, střední a malé. Plemenný typ a utváření jednotlivých znaků jsou u všech rázů stejné. Charakteristickými vlastnostmi je poměrně rychlý růst, dobrá schopnost využití pastvy a dobrá zmasilost. Kvokavost je u většiny krůt zachována.

Rázy bronzové, černokřídlé a bílé jsou velkého tělesného rámce, rázy černé a červené běloocasé středního tělesného rámce a rázy měděné, okrové, černobílé, modré, červené a žluté malého tělesného rámce. Všechny rázy jsou jednotného typu s protáhlým, v ramenou širokým a dozadu se zužujícím, poměrně vysoko zvednutým trupem vejčitého tvaru. Krocani mají na hrudi černou štětku. Hlava je poměrně mohutná, delší, neopeřená, hustě posázená masitými bradavicemi modré až blankytně modré barvy, které se při vzrušení zvětšují a červenají. Na čele je žlábek, ze kterého vyrůstá masitý výrůstek, který se při vzrušení zvětšuje a u krocanů padá na stranu. Zobák je silný a delší, obličej neopeřený a pod zobákem je volně visící neopeřený kožní záhyb až do poloviny krku. Krk je středně dlouhý, nesený v mírném oblouku, v horní polovině neopeřený. Ocas je dlouhý, nasazený v linii zad, takže směřuje k zemi. Při vzrušení jej krocani postaví a rozevřou do vějíře. Postoj je vysoký, holeně delší, dole vystupující z opeření a běháky dlouhé, silné s dobře vyvinutými ostruhami u krocanů.

Hmotnosti se liší podle rázu a pohybují se v rozmezí: u bronzových, černokřídlých a bílých krocan 12 - 15 kg, krůta 6,5 - 7,5 kg, u černých a červených běloocasých krocan 10 - 12 kg, krůta 5,5 - 6,5 kg a u malých rázů krocan 7 - 8 kg a krůta 4,5 - 5,5 kg.

Standardní krůty se chovají ve zbarvení bronzovém, černokřídlém, měděném, okrovém, černobílém, červeném běloocasém, červeném, žlutém, černém, modrém a bílém.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek