Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kachny zakrslé

14. 2. 2008

Obrazek

KACHNY ZAKRSLÉ

 

Okrasné plemeno dosud nejasného původu, které se v Evropě objevilo nejprve v Anglii a Holandsku. Do současné podoby bylo prošlechtěno v Anglii. Disponuje zajímavými tělesnými tvary, širokou paletou zbarvení a mimořádně živým temperamentem, což je předurčuje zejména k oživení vodních ploch zahrad a parků. Jejich nevýhodou je výrazný hlasový projev. Pud sezení na vejcích a vodění kachňat mají kachny plně zachován. Chovají se ve variantě s nebo bez chocholu.

Jde o kachny velmi malého tělesného rámce s malým, kratším, širokým, zavalitým a vodorovně neseným trupem s vyklenutou hrudí. Hlava je vysoká, široká, zakulacená, se značně vysoko klenutým čelem a výrazně vyvinutými lícemi. Chocholatá varianta má v zadní části temene lebeční výduť, která je podkladem pro chochol. Ten je kulovitého tvaru, dobře uzavřený a velikostí odpovídá přibližně velikosti hlavy. Zobák je velmi krátký, v horní linii poněkud proláklý a na konci poněkud lžičkovitě rozšířený s výrazným nehtem. Krk je velmi krátký, rovný, poměrně silný. Postoj je nízký a širší, běháky krátké, jemné.

Hmotnost kačera je 1 kg a kachny 0,9 kg.

Chovají se ve všech barevných rázech uznaných u kachen, přičemž u chocholatých je barva chocholu poněkud světlejší než ostatní opeření.

Více informací naleznete zde. 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek