Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kachny vysokohnízdící létavé

14. 2. 2008

Obrazek

KACHNY VYSOKOHNÍZDÍCÍ LÉTAVÉ

 

Okrasné plemeno vyšlechtěné v Německu počátkem 20. století křížením divokých a domácích kachen. Je temperamentní, nenáročné, létavé, vhodné pro chov na velkých prostranstvích,v zahradách a parcích s vodními plochami. Pud sezení na vejcích a vodění kachňat mají kachny plně zachován. Pro hnízdění si vybírá výše položená místa. Chovají se ve variantě s nebo bez chocholu.

Jde o plemeno malého tělesného rámce, jen o něco větší než kachny divoké, s jemnějším, delším, vodorovně neseným trupem člunovitého tvaru. Hlava je spíš menší, podlouhlá s nízkým plochým čelem, nevýraznými lícemi a jemnějším, dlouhým a nižším zobákem. Chocholatá varianta má v zadní části temene lebeční výduť, která je podkladem pro chochol. Ten je kulovitého tvaru, dobře uzavřený a velikostí odpovídá přibližně velikosti hlavy. Krk je štíhlý, lehce zahnutý a u chocholatých mírně esovitý. Postoj je středně vysoký a běháky jemnější.

Hmotnost kačera je 1,5 kg a kachny 1,3 kg.

Chovají se ve všech barevných rázech uznaných u kachen, přičemž u chocholatých je barva chocholu poněkud světlejší než ostatní opeření.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek