Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kachny selské

14. 2. 2008

Obrazek

KACHNY SELSKÉ

 

 

Velmi staré plemeno vzniklé postupným vývojem z různých krajových kachen a jejich chocholatých mutací po celé Evropě. Je temperamentní, nenáročné, vhodné pro drobnochovy. Jde spíše o okrasné plemeno, které se chová buď ve variantě bez chocholu nebo s chocholem. Část kachen má zachovaný pud sezení na vejcích a vodění kachňat.

Jde o plemeno středního tělesného rámce se středně dlouhým, zavalitým, zmasilým a téměř vodorovně neseným trupem, jehož prsa jsou výrazně vpřed vyklenutá. Hlava je nepříliš dlouhá, spíš vyšší, klenutá s výraznými lícemi a přiměřeně dlouhým zobákem. Chocholatá varianta má v zadní části temene lebeční výduť, která je podkladem pro chochol. Ten je kulovitého tvaru, dobře uzavřený a velikostí odpovídá přibližně velikosti hlavy. Krk je středně dlouhý, nepříliš silný, nápadně nazad esovitě prohnutý. Postoj je spíše nižší, běháky krátké a poměrně silné.

Hmotnost kačera je 2,6 kg a kachny 2,2 kg.

Chovají se ve všech barevných rázech uznaných u kachen, přičemž u chocholatých je barva chocholu poněkud světlejší než ostatní opeření.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek