Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pižmovky

6. 2. 2008

Obrazek

PIŽMOVKY

Plemeno bylo vyšlechtěné z domestikovaných populací jihoamerické pižmovky velké. Jedná se o samostatný zoologický druh. Jsou jedním z nejužitkovějších plemen vodní drůbeže. Jsou velice otužilé a nenáročné na podmínky prostředí i výživy. Vyznačují se rychlým růstem, velmi dobrou zmasilostí s menším obsahem tuku v mase. Kůže má žlutou barvu a velmi kvalitní je i opeření. Někteří kačeři bývají agresivní vůči ostatním druhům drůbeže a jiným zvířatům. Pud sezení na vejcích a vodění kachňat je plně zachován.

Obrazek

Pižmovky lze mezidruhově křížit se všemi druhy domácích kachen. Kříženci velmi rychle rostou, mají lepší maso a zvětší se i velikost kachen, které jsou u pižmovek poměrně malé. Nehodí se však do dalšího chovu, protože jsou neplodní.

Pižmovky jsou plemenem s velmi výrazným velikostním a hmotnostním pohlavním dimorfismem. Kačer je mohutného tělesného rámce, s dlouhým, velmi širokým a vodorovně neseným trupem. Hlava je dosti velká, obličej neopeřený, pokrytý jemnou bradavičnatostí. Nad kořenem zobáku vybíhá dopředu válcovitý výrůstek. Silný, delší, lehce zahnutý krk má na zadní straně účes začínající již na temeni hlavy. Ocas je velmi dlouhý a široký, na konci zaoblený. Běháky středně dlouhé se silnými a ostrými drápy a více vykrojenými plovacími blánami než u ostatních kachen. Kachna je podstatně menší, má méně vyvinutou bradavičnatost a nemá krční účes.

Hmotnost se u kačera pohybuje kolem 5 kg a u kachny kolem 3 kg.

Zbarvení pižmovek je poněkud specifické a odlišuje se od zbarvení dalších domácích kachen, což je dáno právě odlišností druhu. Chovají se ve zbarvení divokém, které je černé s bílou ploškou na křídelních krovkách, modře divokém, kdy je černá nahrazena modrou,, šedě divokém, hnědě divokém, černém sedlatém, jehož základní barva je bílá a kresba je na temeni hlavy, šíji a po stranách hlavy, na zádech v ramenních letkách, malých a středních krovkách, v ocase a na bocích v místě holení, modře sedlatém, šedě sedlatém, hnědě sedlatém, žíhaném, černém, modrém, šedém, hnědém a bílém.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek