Jdi na obsah Jdi na menu
 


Perličky

6. 2. 2008

Obrazek

PERLIČKY

Plemeno drůbeže s většinou znaků a vlastností nepříliš odlišných od svých původních afrických divokých předků. Vyniká živým temperamentem, rychlým růstem, velmi dobrou zmasilostí a dobrým opeřováním. K vlastnostem, které chovatelé považují spíše za nagativní, patří plachost, toulavost, sklony k zanášení vajec a pronikavé hlasové projevy. Jejich vejce mají mimořádně silnou skořápku, takže vydrží poněkud déle čerstvá než třeba vejce slepičí.

Perličky jsou drůbeží specifického typu se zaobleným, silně zvednutým trupem vejčitého tvaru. Hlava je krátká, široká, neopeřená s rohovitou, trojúhelníkovitou, nazad skloněnou přilbou. Perláci mají laloky tvaru kosočtverce s podélnou osou kolmou k ose hlavy. Perličky mají menší laloky jejichž osa je rovnoběžná s hlavou. Krk je krátký, slabý, lehce ohnutý, až na nitková pera vzadu, neopeřený, na hrdle s neopeřeným lalůčkem. Ocas je kratší, sevřený, téměř kolmo k zemi klopený a běháky krátké, jemných kostí, bez ostruh. Charakteristická je pro ně perlová kresba.

Hmotnost je u perláka 1,6 - 2 kg a u perličky 1,8 - 2,5 kg, z čehož je vidět, že slepice je větší než kohout.

Chovají se ve zbarvení divokém s úplným perlením, šedém s úplným perlením, světle modrém s úplným perlením, žlutě plavém s úplným perlením, bílém s úplným perlením, fialovém s redukovaným perlením, světle fialovém s redukovaným perlením, světle modrém s redukovaným perlením a žlutě plavém s redukovaným perlením. U perliček s úplným perlením je v základní barvě bílé perlení po celém těle kromě krku. U perliček s redukovaným perlením je perlení pouze na bocích, krytu křídel a letkách. 

Obrazek

Obrazek